Vijece ministara EU usvojilo je 29. travnja 1997. regionalni pristup kao politicki okvir za razvoj odnosa i suradnje s državama jugoistocne Europe. Isticuci mogucnost uspostave institucionalne suradnje (sporazumi o suradnji) s državama podrucja (Albanija, BiH, Makedonija, RH, SRJ), EU je postavila i tzv. politiku uvjetovanosti koja ukljucuje odredene specificne zahtjeve pred sve države i svaku država posebice, a koje se ticu rješavanja posljedica sukoba i uspostave regionalne suradnje.
U svibnju 1999. Europska je komisija predložila modifikaciju regionalnog pristupa Procesom stabilizacije i pridruživanja za države jugoistocne Europe (Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Makedoniju i Saveznu Republiku Jugoslaviju) kojim se unapreduje do tada postojeca politika Europske unije prema zemljama regije. Proces predvida potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju - nove vrste ugovornog odnosa EU ciji je cilj stabilizacija zemalja u regiji putem njihova približavanja europskim integracijama. Sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju bit ce prilagodeni okolnostima u pojedinoj zemlji. Zemlje Zapadnog Balkana moraju postici stabilne makroekonomske politike i stabilnu politicku situaciju i izvršiti strukturne reforme: liberalizaciju cijena i trgovine, reformu financijskog sektora, reformu fiskalne uprave, privatizaciju, reformu tržišta rada te reformu mirovinskog i socijalnog sustava.
Proces stabilizacije i pridruživanja ukljucivat ce:
1. SAA (Stabilization and Association Agreements) - Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju
2. asimetricnu trgovinsku liberalizaciju,
3. ekonomsku i financijsku pomoc (za uravnoteženje proracuna i bilance placanja)
4. pomoc za uspostavu demokracije i civilnog društva,
5. humanitarnu pomoc,
6. suradnju u pravosudu i unutarnjim poslovima,
7. razvoj politickog dijaloga.
Na sastanku Europskog vijeca u Kölnu 3.- 4. lipnja 1999, potvrdena je pripravnost Europske unije za pružanje izgleda državama regije jugoistocne Europe za potpunom integracijom u njezine strukture i izglede za clanstvo u EU na temelju Amsterdamskog ugovora i ispunjavanja kriterija utvrdenih na Kopenhagenskom Europskom vijecu , lipnja 1993.
Europsko vijece u Santa Maria da Feiri 19.-20. lipnja 2000. otišlo je korak dalje te zakljucilo da su sve države ukljucene u Proces stabilizacije i pridruživanja potencijalni kandidati za clanstvo u EU, kao i da je cilj EU-a što potpunija integracija država regije u politicku i gospodarsku maticu Europe .
Promatracka misija EU (PMEU) djeluje na podrucju bivše Jugoslavije od 1991. godine pod nazivom Promatracka misija Europske zajednice (PMEZ). Svoje aktivnosti u Hrvatskoj temelji na Memorandumu o suglasnosti o promatrackim aktivnostima od 21. prosinca 1998, s mandatom promatranja sigurnosnog, gospodarskog, humanitarnog i politickog stanja u RH. U Hrvatskoj trenutno djeluje sedam promatraca i to u Zagrebu, Kninu i Vukovaru. Zajednickom akcijom EU od 22. prosinca 2000. Misija mijenja ime u PMEU.
Politika uvjetovanosti - sastavni je dio politike EU-a prema podrucju jugoistoka Europe. Uvjeti koje države trebaju ispunjavati odnose se na: demokratska nacela, ljudska prava i vladavinu zakona, poštivanje prava i zaštitu manjina, regionalnu suradnju, tržišne reforme gospodarstva, te posebice za RH, BiH i SRJ ispunjavanje obveza preuzetih Daytonskim odnosno Erdutskim sporazumima, te odlukama Vijeca za provedbu mira (PIC) za BiH. (Politika uvjetovanosti obrazložena je u odluci Vijeca EU od 29. travnja 1997.)
Europska unija i Makedonija.
1996. godine Makedonija je postala korisnica Phare programa;
1997. godine zapoceo je regionalni pristup EU ovoj grupaciji zemalja;
1998. godine Sporazum o suradnji i Sporazum o transportu izmedu EU-a i Makedonije stupa na snagu;
1999. godine donosi se SAP;
2000. godine zapocinju pregovori o sklapanju SAA;
9.travnja 2001. godine završili su pregovori te je potpisan SAA u Luksemburgu (potpisan je i Prijelazni sporazum koji se poceo primjenjivati 1. lipnja 2001. godine).
Osnovni ciljevi pomoci EU-a jesu: demokracija i jacanje institucionalnih i administrativnih kapaciteta države; tranzicija ka tržišnom gospodarstvu, približavanje EU standardima i principima.
Europska unija i BiH
1995. godine Daytonski sporazum- kraj rata i uspostava entiteta
1997. godine: regionalni pristup EU-a
2001. godine: primjena CARDS programa
Ciljevi pomoci EU-a:
pomoc u održavanju mira i bližoj suradnji izmedu entiteta;
pomoc povratku prognanika i izbjeglica;
uspostava institucija, demokracije i poštivanje ljudskih prava;
približavanje BiH standardima EU-a.