Francusko 'ne' prvom europskom ustavu gurnulo bi Europsku uniju u krizu povjerenja s ozbiljnim i nesagledivim politickim i ekonomskim posljedicama. Europski povjerenik za ekonomiju i monetarne poslove Joaquin Almunia upozorio je da je buducnost Unije glavni ulog na referendumu.
'Svi smo mi svjesni da je ulog na referendumu u Francuskoj buducnost Europske unije', rekao je Almunija pred clanovima Odbora Europskog parlamenta. Iz Bruxellesa je najavljeno da ce proces ratifikacije Ustava EU biti nastavljen bez obzira na ishod glasanja. Francuska vlada, sa predsjednikom Jacquesom Chiracom i premijerom Jean – Pierre Raffarinom na celu, vec je krenula u kampanju za pozitivan ishod referenduma.
Ta kampanja je pocela davati rezultate jer se broj protivnika polako smanjuje. Sva dosadašnja istraživanja javnog mijenja pokazivala su da euroskeptici imaju prednost. Prema ocjenama analiticara, vecina Francuza je protiv Ustava EU jer su nezadovoljni radom Unije, gubljenjem utjecaja Pariza, visokom nezaposlenosti i sporim reformama.
Snažan vjetar u jedra za 'da' Ustavu EU bio je sastanak Chiraca i njemackog kancelara Gerharda Schroedera. Oni su održali zajednicku sjednicu kabineta, a osim Ustava EU, razmatrana je i ekonomska suradnja dva europska giganta. 'Iskreno vjerujem da ce Francuzi usprkos istraživanjima javnog mijenja glasati pozitivno', rekao je njemacki ministar vanjskih poslova Joschka Fischer.
Optimist je i predsjednik Francuske Chirac koji je istakao da se ne može izgraditi snažna industrija i ispuniti ciljeve bez dinamicne politicke integracije u okviru EU.
|